RCCC DAIWA – regional carp classic cup2014

Pavel ,,Bobrman“ Vohralík a kolektiv RCCC

Jak již se stalo tradicí posledních let i letos se sešli vyznavači klasického lovu kapra, ze břehu bez pomoci druhého k závodu jednotlivců v lovu kapra nad 75cm. Závod RCCC DAIWA si vybudoval za roky své existence prestižní postavení mezi závody pořádanými v České republice a jednotlivci, tedy nejtěžší disciplína z kaprařských sportů láká závodníky čím dál tím víc. Letošní ročník byl navíc okořeněn bodováním línů nad 35 cm a amurů nad 80 cm. Byli to body navíc, ale v těžkém závodě důležité posouvání startovním polem vpřed. Letošní ročník se konal na rybníku Brodský u Červeného Kostelce, který jsme zvolili i díky velmi slušné obsádce požadovaných ryb. Pokud kapr dosáhl délky na velmi přesné měřící soustavě rozhodčích, šel teprve na váhu z které plynul bodový přepočet. U Línů to byli body 4 body a amurů 8 bodů automaticky. Cílem závodů není jen vítězství, ale hlavně kamarádství a příjemná atmosféra a tak i s cenami je to na RCCC atypické. V podstatě vyjma poháru obdrží účastníci stejné ceny na všech obsazených postech a památeční pohár. I když letos s malou vyjímkou, kdy pohár pro vítěze byl triumfální a první cenou byl odhozový speciál od společnosti DAIWA-CORMORAN v hodnotě 18.000,-Kč. I přesto zvítězila především serioznost mezi soutěžícími. Velmi důležitou doplňkovou akcí, je pak sbírka ,,Velcí pomáhají malým“ kde se účastníci, přátelé a podporovatelé závodu z celé republiky i zahraničí skládají na závody kroužku MO Týnec nad Labem, tedy takové ,,malé RCCC“ a díky štědrosti všech a to nám letos přišla na účet podpora z Německa a Rakouska se vybralo úctyhodných 15.128,- kč. Tedy budeme mít možnost podpořit mnohem více akcí mladých rybářů, máme rozjednám jeden dětský rybářský tábor a ještě jeden rybářský kroužek.

Závod samotný byl letos pod taktovkou pana Jana Pinskera z Prahy, Piškot, jak se mu u vody říká jel v podstatě vlastní závod  a vedl stylem start cíl už od prvních vážení. Přitom nebyl na TOP místě, ani na nijak zajímavém prostoru. Ale chytal velmi blízko břehu a jeho nástrahy kapry opravdu zaujali. Nachytal nakonec úctyhodných 88,80 kg a jeho soused v losu Michal Ondráček parádní 4.místo za 57bodů ryb při jejich první účasti v závodu. Ale tentokrát překvapení přichystal protější břeh. Tedy hlavně pan Kratochvíl s panem Potěšilem, kteří celý závod tvrdě sprintovali za Piškotem a vše mělo dramatické vyvrcholení, pár minut zbývalo do konce, když rozhodčí registrovali zdolávanou rybu u Pisnskera i u Mariána Potěšila zvaného  ,,Bodie“. Vyvrcholení bylo neskutečné, u Bodieho ( konečných 79,70 bodů) chybělo do risky měřidla 0,5cm !! A ryba šla tedy bez vážení zpět, vzal však druhé místo s velikou pokorou a uznáním Piškotovi. Stejně tak parťák Mariána si sáhl vysoko, jeho soused pan Kratochvíl nasbíral za posledních 15hodin závodu 28,10 bodů a celkových 64bodů stačilo na parádní třetí místo. Páté místo brala dnes už bych řekl legenda závodu a náš slovenský kamarád Jožko Varjan s 56,90 bodů, nevyvedla se mu střední část závodu, na konci už si dofinišoval jen pro dobré 5.místo, ale nevadí, on již na RCCC stál na stupínku nejvyšším a jeho jméno zdobí putovní pohár, který byl pro náš závod vyroben ,,Chráněnou dílnou pro postižené“. Šesté místo bral pan Michal Podzimek a to po neuvěřitelném honu, který uspořádal na závěr, jeho 30,40 bodu za poslední noc ho vytáhlo o hodně příček vzhůru startovním polem, i když mnozí účastníci ,,brblali“ nad ohňostrojem, který se nad vodou nesl z nedaleko konající se svatby, ryby to nepochopitelně rozhýbalo.  7.místo a dobrou náladu nesl s sebou celý závod ,,pan UK styl“ Standa Kanclíř, zvaný Kabo, na něj je vždy radost se v závodu ze břehu dívat, opravdu tomuto způsobu lovu propadl. Součástí i letošního ročníku byl malý dětský závod, kde jsme udělali radost malým pomocníkům, upomínkovým pohárem.

Nakonec ale nebylo důležité, kde kdo a jak skončil. Co je třeba vyzdvihnou je práce rozhodčích a pořadatelů, kteří ve stanovených službách zajišťovali on-line přenost na server MRK.cz, kde prošla vizuálně každá z bodovaných ryb a průběžné pořadí, díky Jirkovi Jakešovi i video dokument z každého soutěžního dne. U závodníků bych nejvíce vyzdvihl loajalitu vůči sobě samým a přátelství, které udržovali po celý průběh, ať byl jakkoliv napínavý a nerozhodnutý. Zde se musím zastavit u události, která se stala před závodem, kdy jeden z účastníků, tedy Ondra Dušek, měl  celkem nepříjemnou nehodu se svým vozem, který byl na odpis a závodník Jirka Kratochvíl jedoucí náhodně za ním, aniž by se znali jej nasoukal do vozu i s jeho výbavou a umožnil mu tak účast. Před takovým jednáním hluboce smekám. Ostatní účastníci pak Ondrovi pomohli rychle zapomenout J. Poděkování zde patří zejména hlavním partnerům, tedy společnosti Daiwa-Cormoran, Carpservis Václavík, CNC Inaxes, Mrk, Kapr a kapří svět, Zico CZ, Jet fish SK a Aminomix. Z ostatních partnerů děkujeme M-art kovo, Splash baits, TCF baits, REN,Chyť a pusť Plzeň, Sportcarp. Z rozhodčích a pořadatelů panové Žemla Tonda, Zálicha Patrik, Hofmmann Jura, Parpel Mates, Zoubek Pavel st., Jakeš Jirka , Špaček Péťa, Salač Péťa, webmaster Zoubek Pavel ml. a organizační pracovnice Káťa Jakešová-Pražáková a Pavel Zoubek nej.ml..

Do dalších ročníků pokud budeme mít vůbec sílu nějaké uspořádat, neboť závod jednotlivců ze břehu se rozjel až s nečekaně s velikou intenzitou a pozorností si přeji zejména prohlubování přátelství mezi kapraři podobného smýšlení a pomoc malým rybářům, kroužky pomoc potřebují, toho je v současném rybářském světě málo.